Standardy Ochrony Małoletnich w MOW w Radzionkowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Twój pierwszy dzień w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym

Wiemy, że dzieje się teraz wokół Ciebie dużo zamieszania. Jesteś w nowym miejscu, wśród nowych ludzi i zasad. To może przytłaczać i być trudne. Chcemy, żebyś swój pobyt w naszym ośrodku zaczęła wiedząc, że:

1. Niezależnie od tego, co wcześniej słyszałaś o Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych, nasz Ośrodek jest miejscem wolnym od przemocy fizycznej i psychicznej. Nikt Cię tu nie będzie bić ani karać. Traktujemy to serio: w naszym ośrodku obowiązuje “Polityka ochrony dzieci” i jedną z jej zasad jest “zero tolerancji dla przemocy”.

2. Mamy w naszym Ośrodku regulamin wychowanek, statut i wspomnianą “Politykę ochrony dzieci”. Masz obowiązek i prawo zapoznać się z każdym z tych dokumentów, ale nie oczekujemy, że będzie to pierwsza rzecz, jaką dziś zrobisz. Damy Ci na to czas. Na spokojnie.

3. Będziemy Ci wyjaśniać, co i dlaczego robimy (np. dlaczego masz wypełnić jakiś formularz, albo jakie zasady dotyczą telefonów komórkowych).

4. Nie wstydź się codziennych czynności: np. jedzenia, korzystania z toalety. Nasz Ośrodek formalnie nazywa się “młodzieżowym ośrodkiem wychowawczym”, ale toczy się w nim zwyczajne życie. Chcemy, żebyś czuła się tu swobodnie.

W pierwszym dniu oprowadzimy Cię po grupie i pokażemy, jak działamy. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań - możesz pytać o wszystko. Jest dla nas jasne, że sytuacja jest dla Ciebie nowa i wielu rzeczy możesz nie wiedzieć, więc nie obawiaj się pytać.

1. Pokażemy Ci Twój pokój, który będziesz dzieliła z innymi wychowankami. Poznasz też swoich wychowawców i koleżanki z grupy.

2. Dla naszych wychowanek dołączenie każdej nowej osoby jest wydarzeniem. Prawdopodobnie będą mieć do Ciebie wiele pytań: o to, dlaczego tu jesteś; jaka jest Twoja rodzina; czy masz chłopaka/dziewczynę. Jeżeli któreś z tych pytań będzie dla Ciebie trudne lub przekraczające, nie bój się postawić granicy.

3. Pamiętaj, że nawet jeśli nowo poznane koleżanki wydają się tu świetnie zadomowione, pewne siebie i w doskonałych relacjach z kadrą - kiedyś też miały swój pierwszy dzień i czuły się tu bardzo niepewnie.

4. Wieczorem odbędzie się zebranie mające na celu przedstawienie zasad panujących w grupie (zasady komunikacji, organizacja dnia itp.). Będziesz mogła w jego trakcie rozejrzeć się i poobserwować, jak wygląda życie w ośrodku.

 

Artykuły

ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI PERSONELU I WYCHOWANEK W MŁODZIEŻOWYM OŚRODKU WYCHOWAWCZYM W RADZIONKOWIE

Poniższe zasady stanowią integralną część Polityki Ochrony Dzieci. Za wdrożenie zasad odpowiedzialny jest personel Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

 

10 kwietnia 2024
Czytaj więcej o: ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI PERSONELU I WYCHOWANEK W MŁODZIEŻOWYM OŚRODKU WYCHOWAWCZYM W RADZIONKOWIE

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU I MEDIÓW ELEKTRONICZNYCH W MŁODZIEŻOWYM OŚRODKU WYCHOWAWCZYM W RADZIONKOWIE

1. Ośrodek, zapewniając wychowankom dostęp do Internetu za pomocą stałego łącza i poprzez udostępniony przez ośrodek sprzęt elektroniczny, jest zobowiązany podejmować działania, które zablokują dostęp do treści nielegalnych, szkodliwych i nieodpowiednich dla wychowanek. W tym celu należy:

A) ustalić zakres zabezpieczenia oraz blokowania dostępu do treści nielegalnych, szkodliwych i nieodpowiednich;

B) dokonać wyboru konkretnego oprogramowania (w tym np. oprogramowanie antywirusowe, narzędzia ochrony rodzicielskiej monitorowania aktywności użytkowników itp.) i zainstalować oprogramowanie zabezpieczające oraz blokujące;

C) dokonywać bieżącej aktualizacji oprogramowania, o którym mowa w pkt b.;

 

10 kwietnia 2024
Czytaj więcej o: ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU I MEDIÓW ELEKTRONICZNYCH W MŁODZIEŻOWYM OŚRODKU WYCHOWAWCZYM W RADZIONKOWIE

ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY WYCHOWANKAMI I PERSONELEM MOW RADZIONKÓW

Poniższe zasady obowiązują wszystkie wychowanki i personel Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Zostały przygotowane we współpracy z wychowankami i z kadrą. Stanowią streszczenie Polityki ochrony dzieci, która obowiązuje w naszym ośrodku od 14.02.2024

 

4 kwietnia 2024
Czytaj więcej o: ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY WYCHOWANKAMI I PERSONELEM MOW RADZIONKÓW