Jesteś tutaj: Start / Dyrektorskim okiem

Dyrektorskim okiem

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - ,,O potrzebie pisania..."

,,O potrzebie pisania..."

Bardzo już dawno nie napisałem tekstu, który nie byłby sprawozdaniem, opinią, oceną, ankietą, czy też innym jałowym, pozbawionym przyjemności tworzenia produktem. A przecież pisanie jest naturalną potrzebą mojego mózgu i sumienia. Można się powymądrzać, pochwalić erudycją, w zawoalowany sposób dopiec otaczającej mnie rzeczywistości, lub absolutnie wprost dowalić i czekać na reakcję. Odbyłem właśnie rozmowę z matką szesnastoletniej dziewczyny, która przestała sobie radzić z dzieckiem i chce je umieścić w placówce, najlepiej naszej. Zestaw jest dość standardowy: trzecia klasa gimnazjum, dopalacze, alkohol, ucieczki z domu i absolutna bezsilność rodzica, który nagle (w relacji matki) budzi się w innym świecie. Świecie, w którym policja przyprowadza w kajdankach dzieciaka do domu, strach nie opuszcza rodzica w dzień i noc, niepewność siedzi na ramieniu i każe się zastanawiać – co spieprzyłem w przeszłości?

 

19 lutego 2018
Czytaj więcej o: ,,O potrzebie pisania..."
Przejdź do - ,,O lojalności "

,,O lojalności "

Dzisiaj jest idealny dzień na puszczanie latawca. Słońce świeci jak szalone choć już październik, wiatr powiewa, szarpiąc jesiennymi liśćmi. Co słabsze latają po ogrodzie szukając miejsca na zimowy spoczynek, a ja popijając ciepłą herbatę, siedzę na tarasie i szukam swej płodności. Od dłuższego czasu noszę się z myślą napisania „czegoś”, a co siadam przed pustą kartką w postaci otwartej strony – nic. Pustka wielka i niepłodność ogromna. Myślę, że niepłodność intelektualna boli najbardziej. Słucham Vangelisa i marzę, by pomógł choć trochę. Już niedługo w kinach Blade Runner, film, który widziałem wieeele razy i do którego muzykę skomponował właśnie Vangelis. Wielkie dzieło o  relacjach i miłości.

 

3 października 2017
Czytaj więcej o: ,,O lojalności "
Przejdź do - ,,O perspektywie "

,,O perspektywie "

Doświadczyłem w ostatnich dniach niezwykłych objawień i nie miały one wspólnego nic ze świętami, czy też innymi nadprzyrodzonymi wydarzeniami. Były one raczej efektem mojej niewiedzy, zaściankowości, wieku (zacnego już) i braku otwartości. Gościliśmy w firmie ludzi z Francji – Rennes, Grecji – Ateny i Portugalii – Angra do Heroismo ( - gdzie to leży? zapyta nieobyty Europejczyk, otóż na Wyspach Azorskich, konkretnie na wyspie Terceira ledwo 4 500 kilometrów od naszej firmy w Radzionkowie, daleko a jakże blisko). 

9 maja 2017
Czytaj więcej o: ,,O perspektywie "
Przejdź do - ,,O byciu..."

,,O byciu..."

Jak pytam człowieka skąd jest, to odpowiedzi są różne. A to z Bytomia, a to ze Stalowej Woli, Ci z większym rozmachem mówią, że są z Polski, a megalomani stwierdzają, iż są Europejczykami. Są oczywiście pechowcy, którzy muszą powiedzieć, że są z Sosnowca czy Będzina , taka karma... Nie o to jednak chodzi w tym pytaniu. „Skąd” znaczy jak powstałeś, co cię uformowało, jak tworzyłeś siebie do teraz...

9 lutego 2017
Czytaj więcej o: ,,O byciu..."
Przejdź do - ,,O jubileuszu"

,,O jubileuszu"

Jubileusz to okrągła rocznica upamiętniająca coś, co obecnie jest ważne. Ot choćby powstanie Domu dla Kobiet Moralnie Upadłych w Bytomiu, zwanego obecnie Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Radzionkowie. Po co było zmieniać tak piękna nazwę?...

2 listopada 2016
Czytaj więcej o: ,,O jubileuszu"