ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY WYCHOWANKAMI I PERSONELEM MOW RADZIONKÓW

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 kwietnia 2024

Poniższe zasady obowiązują wszystkie wychowanki i personel Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Zostały przygotowane we współpracy z wychowankami i z kadrą. Stanowią streszczenie Polityki ochrony dzieci, która obowiązuje w naszym ośrodku od 14.02.2024

 

TWOJE PRAWA

  1. Masz prawo do informacji, wyjaśnień, odpowiedzi na pytania i do jasnych zasad panujących w ośrodku. Twoim prawem i obowiązkiem jest znajomość regulaminu oraz statutu, które otrzymasz od nas pierwszego dnia pobytu. Obowiązuje on zarówno dorosłych, jak i młodzież.
  2. Masz prawo do wytłumaczenia Ci procedur, które stosujemy i do wyjaśnienia, co z nich dla Ciebie wynika.
  3. Prosimy jednak, abyś pamiętała, że czasem nie będziemy znali odpowiedzi lub nie będziemy mogli od razu odpowiedzieć na Twoje pytanie.
  4. Masz prawo nie wiedzieć i nie rozumieć specjalistycznego języka. Gdy czegoś nie rozumiesz – spytaj, wyjaśnimy.
  5. Masz prawo do życzliwego i cierpliwego traktowania przez personel.
  6. Masz prawo do sprawiedliwego i równego traktowania przez wszystkich pracowników ośrodka.
  7. Masz prawo do swobodnego wyrażania swoich opinii, o ile nie są one dla nikogo obraźliwe i nie są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (nie stanowią mowy nienawiści, nie nawołują do agresji, nie są wulgarne itd.).
  8. Masz prawo wiedzieć, dlaczego ograniczamy Ci dostęp do niektórych przedmiotów użytku osobistego (m.in. sprzętu elektronicznego). Robimy to, ponieważ nasz ośrodek jest miejscem, w którym chcemy zadbać o Twoje bezpieczeństwo i w tym celu wprowadzamy jasne zasady.
  9. Masz prawo oczekiwać od nas, że będziemy respektować Twoją tożsamość i ekspresję oraz zwracać się do Ciebie w formie i imieniem, które preferujesz.
  10. Masz prawo oczekiwać od nas, że nie będziemy oceniać Twojego wyglądu.
  11. Masz prawo oczekiwać od nas, że jeśli będziemy musieli zwrócić Ci uwagę, zrobimy to w sposób respektujący Twoją godność: bez poniżania, bez ośmieszania i bez krępujących uwag.
  12. Jeśli masz ukończone 16 lat masz prawo do informacji o swoim zdrowiu i leczeniu. Jeśli masz mniej niż 16 lat masz prawo do informacji o swoim zdrowiu i leczeniu za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.
  13. Masz prawo do poufności z naszej strony. Możesz zastrzec, że to, o czym mówisz, jest do wyłącznej wiadomości wychowawcy i psychologa: możesz z nami rozmawiać otwarcie i liczyć na zachowanie poufności, jeśli informacja, którą nam powierzysz, nie będzie zagrażała życiu i zdrowiu Twojemu lub innej wychowanki, a jej dotrzymanie nie będzie wymagało od nas złamania prawa. Jeżeli zdarzy się tak, że dla Twojego bezpieczeństwa będziemy musieli tę informację ujawnić Twoim rodzicom/opiekunom, służbom lub innemu pracownikowi, możesz liczyć na to, że Cię o tym wcześniej poinformujemy i nie będziemy działać bez Twojej wiedzy.
  14. Masz prawo do kontaktu z rodzicem/opiekunem nawet w sytuacji, w której ponosisz konsekwencje swojego zachowania. W takiej sytuacji czas tego kontaktu może być przez nas ograniczony do 10 minut w ciągu każdego dnia.
  15. Twoje prawo do kontaktu nie jest jednak Twoim obowiązkiem, a my nie będziemy na Ciebie naciskać, jeśli nie będziesz chciała kontaktować się z osobami bliskimi.
  16. Masz prawo do negocjowania konsekwencji z osobą, która te konsekwencje nałożyła. Nie możemy Ci jednak dać gwarancji, że konsekwencja zostaną zmienione.
  17. Masz prawo skierować sprawę do mediacji do dyrektora, jeśli uważasz, że konsekwencje nie są
  18. Masz prawo oczekiwać od nas pomocy i interwencji, jeśli zostałaś skrzywdzona i/lub dzieje się coś, co Cię niepokoi ze strony innych wychowanek, osób bliskich, osób trzecich lub kadry. W takiej sytuacji możesz się zwrócić do dowolnej osoby z kadry, której ufasz lub bezpośrednio do psychologa Twojej grupy który w naszym ośrodku jest osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o podejrzeniu krzywdzenia.

CZEGO NIE WOLNO CI ROBIĆ

 

  1. Na terenie ośrodka nie wolno Ci pić alkoholu, napojów energetycznych ani stosować żadnych substancji psychoaktywnych (poza lekami przepisanymi przez lekarza i przyjmowanymi zgodnie z jego zaleceniami).
  2. Nie wolno Ci stosować żadnej formy przemocy (fizycznej, psychicznej ani seksualnej) niezależnie od tego, czy dotyczy to innej wychowanki, członka personelu MOW czy osoby trzeciej.
  3. Nie wolno Ci łamać postanowień regulaminowych i zasad obowiązujących w grupie wychowawczej, w klasie i na terenie ośrodka.
  4. Nie wolno Ci milczeć o tym, kiedy komuś innemu dzieje się krzywda. W takiej sytuacji zawsze poinformuj o tym dorosłego, któremu ufasz lub zwróć się bezpośrednio do psychologa. Brak reakcji na przemoc też jest krzywdzeniem!

 DO CZEGO JESZCZE SIĘ ZOBOWIĄZUJEMY WOBEC CIEBIE

 

  1. W naszym ośrodku istnieje zakaz stosowania jakiejkolwiek przemocy. Chcemy, aby nasz ośrodek był miejscem wolnym od krzywdzenia. Będziemy także pilnować, czy nasze wychowanki nie łamią tej zasady wobec siebie i nie przekraczają swoich fizycznych granic.
  2. Obiecujemy Ci, że nie będziemy lekceważyć żadnego zgłoszenia dotyczącego podejrzenia krzywdzenia. Każde takie zgłoszenie zostanie przez nas sprawdzone. W ośrodku działamy zgodnie z Polityką ochrony dzieci, której częścią są procedury interwencyjne w przypadku podejrzenia krzywdzenia. Stosujemy te procedury, jeśli wiemy lub podejrzewamy, że którejkolwiek z wychowanek dzieje się krzywda.
  3. Będziemy dbać o ochronę Twoich danych osobowych i wizerunku. Możesz zaufać nam, że dołożymy wszelkich starań, aby Twoja tożsamość pozostała anonimowa dla osób niezwiązanych bezpośrednio z działaniami Ośrodka i Twoją sytuacją rodzinną i prawną. Jeśli będziemy chcieli opublikować zdjęcia, na których się znajdujesz, zostaniesz o tym poinformowana i będziesz mogła wyrazić sprzeciw. Jeśli jednak wyrazisz zgodę, zadbamy o to, aby Twój wizerunek był przedstawiony w sposób godny i nieośmieszający.
  4. Będziemy szanować Twoją tożsamość i orientację seksualną.
  5. Będziemy szanować Twoje trudne emocje, które możesz odczuwać w związku z zasadami panującymi w ośrodku. Zdajemy sobie sprawę, że żadna wychowanka nie przybywa do naszego ośrodka z własnej woli, a niektóre zasady i ograniczenia mogą być dla młodych osób trudne.

 

  • Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której Twoje i nasze bezpieczeństwo będzie wymagało zastosowania procedury przymusu bezpośredniego, zobowiązujemy się dołożyć starań, aby ograniczyć nasze działania do minimum i próbować obniżyć Twój poziom pobudzenia i napięcia, aby przymus bezpośredni przestał być konieczny.
  • Jeżeli wydarzy się sytuacja, w której z uwagi na Twoje bezpieczeństwo i obowiązujące przepisy będziemy musieli dokonać kontroli osobistej lub sprawdzić Twoje bezpieczeństwo w sytuacji prywatnej (np. w łazience), dołożymy starań, aby zachować się wobec Ciebie empatycznie i dyskretnie. Jeśli będziemy musieli przekroczyć Twoją prywatność w wyżej opisany sposób, członek personelu dokonujący kontroli będzie tej samej płci, z którą się identyfikujesz, aby było to dla Ciebie mniej trudne.
  • W trakcie pobytu w ośrodku będziesz dzielić pokój z innymi wychowankami. Jest to Wasza przestrzeń, ale zarazem jest to przestrzeń ośrodka, za której bezpieczeństwo odpowiadamy. Dlatego musimy być pewni, że nikomu nie dzieje się w niej krzywda. Może dojść do sytuacji, w której z powodów bezpieczeństwa wejdziemy do Twojego pokoju bez Twojej zgody, choć co do zasady będziemy starać się pukać.

 ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY WYCHOWANKAMI

Poniższe zasady dotyczą bezpiecznych relacji pomiędzy wychowankami i obowiązują wszystkie wychowanki, bez względu na ich wiek i status. Powstały w wyniku konsultacji z wychowankami i dotyczą granic, do których przestrzegania się wzajemnie zobowiązują.

 Jak ze sobą rozmawiamy:

  1. Zawsze zakładaj dobrą wolę drugiej strony i zaczynaj od szacunku w komunikacji.
  2. Zachowaj spokój w napiętych sytuacjach.
  3. Kiedy czujesz, że zaczyna być gorąco - daj sobie czas i na piętnaście minut odpuść. Potem możesz wrócić do rozmowy, jeśli obie strony mają na to gotowość.
  4. Rozmawiaj bezpośrednio z osobą, do której masz sprawę. Nie przekazuj informacji czy zarzutu przez koleżanki.
  5. Doceniaj, że ktoś chce dojść do porozumienia i sama też wychodź z taką inicjatywą. Mieszkamy w jednym ośrodku, mijamy się na korytarzach; prędzej czy później musimy wypracować jakiś kompromis.
  6. Pamiętaj, że nie musisz się z kimś zgadzać ani przyjaźnić, żeby go akceptować takim jaki jest. Wystarczy, żebyśmy stosowały zasadę szanowania i niekrzywdzenia siebie.

 Jak się wzajemnie traktujemy:

  

Dawaj jasny komunikat o tym, co się dzieje (jak się czujesz, czego potrzebujesz, co myślisz) i daj drugiej osobie przestrzeń, żeby powiedziała, co ona myśli, czuje i czego potrzebuje. To, że między Wami pojawiło się napięcie nie znaczy, że nie macie dobrych intencji. Tak samo ona, jak i Ty.

  1. Jeżeli problem jest mniejszy (nie dotyczy krzywdzenia, łamania regulaminu, prawa itd.) spróbuj go najpierw rozwiązać bezpośrednio z koleżanką, której dotyczy, bez angażowania wychowawców i innych koleżanek w “afery koperkowe”.
  2. Jeżeli nie udało się rozwiązać problemu bezpośrednio z osobą zainteresowaną: spróbuj poprosić koleżankę, której ufasz, o wysłuchanie obu stron i pomoc w wypracowaniu rozwiązania.
  3. Jeżeli te działania nie przyniosły rezultatu lub jeśli masz problem, który Ci ciąży, zwróć się z nim do wychowawców lub powiedz o nim otwarcie w ramach grupy.
  4. Szanuj cudzą własność, prywatność i przestrzeń. Zgoda nigdy nie jest założona. Nawet jeśli wydaje Ci się, że koleżanka nie korzysta ze swojego szamponu, bo wyjechała na miesięczną przepustkę, nie oznacza, że można go używać bez jej zgody.
  5. Każda z nas ma prawo do wysłuchania i zrozumienia w trudnej sytuacji. Ale też każda ma obowiązek pamiętać, że trudne sytuacje mogą dotyczyć każdego. Oczekuj od innych tyle, ile sama dajesz od siebie.
  6. Zawsze staraj się wspierać koleżanki, które są samotne, wycofane, smutne czy zagubione. Każdy, kto przychodzi do ośrodka przeżywa trudne emocje związane z doświadczeniami poza ośrodkiem albo z nową, niepewną sytuacją, która dotyczy pobytu w ośrodku.

 Na co się zgadzamy w odniesieniu do swoich praw:

 

  1. Masz prawo do asertywności. Ale nie oczekuj, że inni domyślą się Twoich granic, jeśli wcześniej o nich nie powiesz. Uszanuj też granice innych. Np. dla niektórych z nas pogłaskanie po ręce albo przytulenie przez koleżankę jest okej, a dla innych jest przekraczające. Mów o swoich granicach i wysłuchaj, jakie są granice innych.
  2. Masz prawo nie chcieć rozmawiać. Możesz w dowolnym momencie powiedzieć “Stop, potrzebuję czasu/samotności/ciszy”. Nie zostawiaj jednak konfliktów w zawieszeniu, bo same się nie rozwiążą. Daj drugiej stronie informację, kiedy będziesz gotowa do rozmowy albo zaproponuj inne warunki (np. wniesienie sprawy na grupę, prośba do wychowawcy o mediacje, rozmowa z psychologiem).
  3. Zawsze masz prawo do pomocy ze strony dorosłych, zwłaszcza jeśli czujesz, że dana sytuacja Cię przerasta. Nie uważamy tego za donoszenie, uważamy to za troskę o siebie, do której każdy ma prawo.

 

Na co nie mamy zgody:

 

  1. Zero tolerancji dla przemocy.
  2. Zero tolerancji dla krycia przemocy ze strony innych wychowanek.
  3. Nie obgaduj, nie oceniaj, nie wyśmiewaj, nie poniżaj, nie kłam.
  4. Nie wchodź w sojusze, które służą wykluczaniu, poniżaniu, obmawianiu, wyśmiewaniu i wrogiemu nastawianiu przeciwko innej koleżance. Nikt nie chce doświadczać odrzucenia i wykluczenia spoza grupy, a grupa ma zawsze przewagę nad jednostką.
  5. Uprzedzenia zostawiaj za drzwiami. Jesteśmy tu różne, wyglądamy różnie, możemy mieć różne doświadczenia, pochodzić z innych miejsc, wierzyć w inne rzeczy, mieć różne zainteresowania i orientację seksualną. Ale mieszkamy w jednym ośrodku i każda z nas ma prawo czuć się tu bezpiecznie i być akceptowana w swojej różnorodności.
  6. Nie dawaj dobrych rad, jeśli nie zostałaś o nie poproszona.
  7. Nie manipuluj. Jeśli czujesz, że zostałaś w coś wciągnięta - otwórz sprawę na grupie i powiedz, co Cię niepokoi. Manipulacje karmią się niedopowiedzeniami i tym, że strony nie wiedzą wzajemnie o tym, co się o nich mówi.
  8. Nie przenoś swoich problemów na innych. Korzystaj z prawa do powiedzenia “Stop”, kiedy czujesz, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli.
  9. Nie wykorzystuj, nie szantażuj osób, które z różnych powodów mogą być w gorszym położeniu niż Ty (np. są nowe w placówce, młodsze, nie mają przyjaciół lub osób, które ich wspierają).